święto 26.05/13.05.2019

Jutrz.: Ew. 7: J 63 (20, 1-10). Lit.: Ap. 28 (Dz 11, 19-26. 29-30) i Ew. J 12 (4, 5-42).

Najważniejsze wiadomości:

II dzień Paschalnej Pielgrzymki Młodzieżowej

Sobotnie obchody jubileuszowej XL Ogólnopolskiej Paschalnej Pielgrzymki Młodzieży Prawosławnej na św. Górę Grabarkę.

Rozpoczęcie XL Majowej

Rozpoczęła się XL Ogólnopolska Paschalna Pielgrzymka Młodzieży Prawosławnej na Św. Górę Grabarkę.

Święto parafialne w Nowoberezowie

21 maja Parafia Prawosławna Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie uroczyście wspominała pamięć św. ap. i ew. Jana Teologa - patrona filialnej cerkwi.

Kolejne etapy odtwarzania fresków w Supraskim Monasterze

Prace ruszą w połowie czerwca i potrwają do początku sierpnia.

„Zanim znajdujesz się w ciele nie czuj się bezpiecznie i nie dowierzaj sobie, chociaż czasami odczuwał byś nawet wolność od żądz. ”

abba Izajasz

Publicystyka:

Każdy z nas jest potencjalnym świętym

Wewnątrz każdego z nasz kryją się nieograniczone możliwości, one po prostu śpią. „Czuwajcie i módlcie się” (Mt 26, 41) – przykazano nam w Ewangelii. Uniwersytet Cerkwi pozwala nam odkrywać te możliwości. Kiedy je oswobodzimy, wtedy nasza dusza będzie mogła znajdować się w stałym współprzebywaniu z Bogiem.

Woda dla spragnionej duszy

Kobiecie z nieuporządkowanym życiem, z kulturowo i religijnie obcej Samarii, Jezus Chrystus jako pierwszej otwarcie przedstawia się jako oczekiwany Mesjasz i przy studni Jakubowej wychodzi naprzeciw jej wewnętrznemu pragnieniu Boga (Homilia w V niedz. po Wielkanocy, 26 maja).

Wywiad ze śp. abp. Jeremiaszem: Bractwo II

Materiał archiwalny powstały 29 grudnia 2014 roku w białostockim Centrum Kultury Prawosławnej.

Wywiad ze śp. abp. Jeremiaszem: Bractwo I

Obraz i dźwięk prawosławia

Radio Orthodoxia: O skrusze (ihumen Hiob)
Radio Orthodoxia: O przebaczeniu (biskup Warsonofiusz)